Pierwsza wizyta

 Jak przygotować się do wizyty

Na pierwsze spotkanie przynieś aktualne wyniki badań krwi (morfologia, profil lipidowy, poziom glukozy oraz badania specjalistyczne jeśli wizyta związana jest z jednostką chorobową np. badania hormonów) wykonane w przeciągu 3 ostatnich miesięcy.

Trzy dni przed planowaną wizytą przygotuj „dzienniczek żywieniowy”, czyli spisuj to co zjadłeś w ciągu dnia (o jakiej było to godzinie oraz jaka była to ilość np. jedno duże jabłko). Ważne aby dzienniczek został przygotowany staranie a przede wszystkim uczciwie, dietetyk nie ocenia Twojego dotychczasowego stylu życia tylko na podstawie dzienniczka dopasowuje indywidualnie jadłospis do twojego trybu dnia.

 Jak wygląda pierwsza wizyta

Na pierwszej wizycie dietetyk dokonuje pomiaru masy ciała przy pomocy analizatora składu ciała. Dzięki temu pomiarowi uzyskujemy informacje o zawartości tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, ilości wody oraz wiek metaboliczny organizmu.  Jak należy przygotować się do takiego pomiaru:

– ostatni posiłek należy zjeść ok. 3 godziny przed pomiarem

– do pomiaru należy zdjąć obuwie i skarpetki, warto zwrócić na to uwagę dobierając garderobę

– dzień przed wizytą w gabinecie należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz pobytu w saunie czy to na basenie

UWAGA!!! Jeśli jesteś w ciąży lub masz rozrusznik serca bądź inne metalowe elementy w ciele poinformuj o tym dietetyka przed dokonaniem pomiaru składu ciała

Po dokonaniu pomiaru dietetyk omawia wyniki a następnie przeprowadza wywiad żywieniowy na postawie którego zostanie przygotowana indywidualna dla Ciebie dieta.

Co otrzymasz po zakończeniu wizyty

– informacje o składzie Twojego ciała oraz wyjaśnienie wszystkich parametrów

– ogólne zalecenia żywieniowe, które możesz wprowadzać przez kilka dni zanim otrzymasz jadłospis od dietetyka ( czas oczekiwania na jadłospis to 3-4 dni)

– jeśli cierpisz na konkretną jednostkę chorobową otrzymasz szczegółowe zalecenia dotyczące diety w danym schorzeniu, które możesz wprowadzać do momentu otrzymania diety ( czas oczekiwania na jadłospis to 4-5 dni)

Joanna Skoczylas - ZnanyLekarz.pl